Badge
Över 13 500
företag väntar
på att få hjälpa
dig!

Ventilation: Hitta ventilationfirma

Försöker du hitta hjälp med ventilation och värme har du kommit rätt! Längre ner på sidan kan du skapa en förfrågan där du beskriver vad inom ventilation och värme du behöver hjälp med. Inom några dagar blir du kontaktad av ventilationsfirmor som ger dig kostnadsförslag på det du behöver hjälp med. Sedan väljer du själv vilken av ventilationsfirmorna du vill anlita.

Stäng Så fungerar Offerta.se
Jag önskar få kostnadsförslag på
VAD*
VAR*
BESKRIVNING*
  • För att ge svarande tjänsteföretag en ännu bättre uppfattning om ditt uppdrag så kan du bifoga beskrivande handlingar. Detta kan tex. vara bilder, ritningar, kravspecifikation etc.
  • Att bifoga filer är valfritt.
  • Du kan bifoga upp till 5 filer som vardera kan vara upp till 5 Mb stora.
UPPDRAGET SKALL UTFÖRAS ÅT
NÄR SKA UPPDRAGET PÅBÖRJAS
Mina kontaktuppgifter Läs mer Öppna/Stäng
  • Erhålls endast av max sex anslutna och intresserade företag.
NAMN*
E-POST*
TELEFON*
ALTERNATIV TELEFON (VALFRITT)
Stäng Användarvillkor

Exempel på nyligen inkomna förfrågningar

byta ut aggregatet mot ett driftssäkert och energieffektivt i Sollentuna

Läs mer

Beskrivning:
Fristående villa från 1979 med mekanisk till och frånluftsystem Rexovent RDAA(FTX) . Värmeelementet har gått sönder (om den kopplas in utlöses jordfelsbrytare). Vi vill nu byta ut aggregatet mot ett driftssäkert och energieffektivt.

Huset är enplan 114 m2 med uppvärmd källare.Aggregatet står på kallvind.

Köksfläkten är sedan tidigare frikopplad med egen fläkt och reglering.

Huset värms av luftvärmepump och el kopplad vattenburen värme till radiatorer.

Vi överväger att installera en vedeldad kammin (för främst trivsel) och om det finns fördelar vad gäller energiutnyttjande genom att värme från eldstad kan användas i nytt ftx system så är vi intresserade av en samlad installation.

Id: 33168

Kommun: Sollentuna

Uppdragstyp: Ventilation & Värme

Tjänsten ska utföras åt: Privatperson

Uppskattat utdragsvärde: 15 000-50 000 kr

När: Snarast möjligt

Tjänsteleverantör? Anslut ditt företag för att besvara den här förfrågan!

Byte av ventilationssystem i Huddinge

Läs mer

Beskrivning:
Jag är intresserad av att byta vårat F/T ventilationsystem mot ett nytt och effektivt FTX. Idag finns två från-luft fläktar, en på tak och en på bottenvåning. På bottenvåning finns även till-luftaggregatet. Installation och flödesritningar finns på nuvarande system. Något bör nog göras för att få ihop frånluften från ovanvåning till ett nytt ftx aggregat för just värmeväxlingen. Huset är i två plan på ca 128 m2 per plan. Fastigheten har tidigare varit en förskola som nu skall återgå till bostad, men ventilation etc är förmodligen överdimmensionerat för krav på luftväxling i dagismiljö. Fastigheten värms äv bergvärme.

Id: 33153

Kommun: Huddinge

Uppdragstyp: Ventilation & Värme

Tjänsten ska utföras åt: Privatperson

Uppskattat utdragsvärde: 50 000-200 000 kr

När: Snarast möjligt

Tjänsteleverantör? Anslut ditt företag för att besvara den här förfrågan!

RADON! expertishjälp och installation av radon avskiljare i Örebro

Läs mer

Beskrivning:
vi har höga halter av radon i vår nya djupborrade brunn, och även lite förhöjt uranvärde. Vi behöver få expertishjälp och installation av radon avskiljare.Dessutom måste inomhusluften mätas Hjälp önskas omgående

Id: 32934

Kommun: Örebro

Uppdragstyp: Ventilation & Värme

Tjänsten ska utföras åt: Privatperson

Uppskattat utdragsvärde: 

När: Snarast möjligt

Tjänsteleverantör? Anslut ditt företag för att besvara den här förfrågan!

Stäng